fbpx
sobota, 04 kwiecień 2020

Pseudopolska żywność w Biedronce, Lidlu i Dino!

napisane środa, 02 październik 2019 10:13

W sieciach handlowych w Polsce znaleźć można "polski" czosnek z Egiptu oraz cebulę pochodzącą jednocześnie z kilku krajów.

Nieprawidłowym oznakowaniem warzyw i owoców w dużych sieciach handlowych zajął się UOKiK - informuje portal branżowy wiadomoscihandlowe.pl
Urząd w komunikacie podkreśla, że docierały do niego "liczne sygnały o niewłaściwym oznakowaniu warzyw i owoców", dlatego podjęto decyzję o weryfikacji tych donosów przez Inspekcję Handlową. Jedna z kontroli odbyła się 96 sklepach należących do 18 sieci handlowych.
Nieprawidłowości dotyczyły 31 sklepów (32,3 proc.) sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polomarket, Stokrotka i Tesco. 118 partii warzyw i owoców (10,2 proc., kontrola objęła 1162 partie) było błędnie oznakowanych krajem pochodzenia. 61 produktów (5,2 proc. skontrolowanych) było oznakowanych innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych, w tym 31 niezgodnie z prawdą jako produkty z Polski. Na przykład rzekomo polski seler pochodził z Holandii, o czym informowało opakowanie. Wywieszka przy czosnku mówiła, że pochodzi on z Polski, ale z faktury wynikało, że jest z Egiptu.
Zdarzało się też (46 partii), że na wywieszce przy produkcie podane było kilka krajów pochodzenia. Na przykład cebula „pochodziła” jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji, a konsument nie wiedział, który z krajów jest właściwy. Dziewięć ze skontrolowanych partii w ogóle nie miało informacji o kraju pochodzenia.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515