fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

Co zdrożeje, jakie zmiany w 2020?

napisane wtorek, 31 grudzień 2019 08:55

W nowym roku podrożeje prąd (szacuje się, że rachunki mogą być wyższe nawet o 30%.) czy używki, jak alkohol (10%) czy papierosy (o 1 zł)

 • Owoce morza, lód, napoje, a także niektóre przyprawy to produkty, których ceny wzrosną od stycznia. Winna temu podwyżka cen VAT-u. Produkty, w których owoce stanowią 20 proc. lub mniej, będą objęte 23-proc. VAT-em, a nie jak do tej pory 5-proc. VAT na lód w kostkach wzrośnie z 8 do 23 proc.
 • Wzrosną też koszty pieczywa i produktów nabiałowych. Powód? Podwyżki cen energii. W przypadku serów zwiększy się przed wszystkim koszt ich przechowywania, a w przypadku chleba koszty produkcji.
 • W 2020 roku będą też rosły ceny mięsa, zwłaszcza wieprzowego. Powodem nie będą jednak jak powyżej podwyżki VAT-u , lecz ograniczenia podaży tego mięsa na świecie, głównie za sprawą Chin i afrykańskiego pomoru świń.
 • Podwyżki nie ominą też dań sprzedawanych w restauracjach i innych placówkach gastronomicznych.
 • Ceny papieru toaletowego miały wzrosnąć już rok temu -teraz jednak podwyżki uderzą ze zdwojoną siłą i cena papieru toaletowego, którego produkcja pochłania dużo energii, może wzrosnąć nawet o 30%.
 • Droższy prąd to również droższe książki.
 • Zwiększenie kosztów energii wpłynie także znacznie na koszt ostateczny wyprodukowania węgla i ekogroszku - w przypadku węgla cena wzrośnie z 700-900 zł za tonę do nawet 800-1000 zł za tonę.
 • W 2020 roku podniesiona zostanie opłata paliwowa. Podwyżki dotkną producentów i importerów: gazu ziemnego,oleju napędowego, benzyny.
 • Podwyżka cen paliwa nie wpłynie tylko na bezpośredni większy koszt tankowania naszego pojazdu. Droższe paliwo przekłada się również na wyższe koszty transportu, a – co za tym idzie – produkty transportowane drogą lądową mogą mieć znacznie wyższe ceny.
 • Rok 2020 zdaniem ekspertów przyniesie wzrosty cen materiałów budowlanych, ale nie powinny one przekroczyć 10%.


Co potanieje najbardziej?

 • Oleje i tłuszcze. Spadek ten może sięgnąć nawet 7 proc.; głównie za sprawą tańszego masła.
 • Od 1 stycznia 2020 roku klienci PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą mniej za gaz. W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 2,9 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie.

Płaca minimalna

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2600 l brutto. Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wyniesie w 2020 roku 17 zł brutto za godzinę.

Podwyżki dla strefy budżetowej

 • Kilka grup zawodowych może liczyć w 2020 roku na podwyżki. Wśród nich znajdują się m.in. nauczyciele, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i ratownicy medyczni. Podwyżki otrzymają także: żołnierze (średnio o 576 zł brutto), pracownicy sądów i  (450 zł)pracownicy inspekcji sanitarnej (500 zł). W 2020 r. o 6 proc. wzrośnie kwota bazowa w służbie cywilnej wzrośnie i wyniesie 2031,96 zł. Wszystkie służby podległe MSWiA podpisały w 2018 roku porozumienie dotyczące planu zwiększania wynagrodzeń. Zgodnie z nim w 2020 roku wszyscy funkcjonariusze zarobią o 500 zł brutto więcej. Emeryci i renciści otrzymają waloryzację na poziomie 3,24 proc.
 • To jednak nie koniec zmian, tak istotnych dla pracodawców i pracowników. Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.
 • Od 1 stycznia 2020 r. średnie firmy - zatrudniające od 50 do 250 osób - zaczną wprowadzać Pracownicze Plany Kapitałowe, a 1 lutego zacznie obowiązywać tzw. Mały ZUS.
 • Nowy rok przyniesie również ważne zmiany w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pierwsza z nich związana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, gdyż wraz z nią, odpowiednio waloryzowane jest co roku świadczenie pielęgnacyjne. Oznacza to, że w 2020 roku wysokość świadczenia wyniesie 1830 zł netto (wzrost o 247 zł z 1583 zł w roku bieżącym). Do tego dochodzą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, także opłacane z budżetu państwa. Od 1 stycznia 2020 r. wzrasta również dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej.
 • Rząd zapowiedział wprowadzenie od początku nowego roku zmiany w składkach na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W projekcie budżetu państwa na 2020 roku zapisano pełne oskładkowanie umów zlecenia.
  Do tej pory były one naliczane od wysokości minimalnej pensji (w 2019 roku wynosiła 2250 zł brutto). Jeśli zostanie uchwalone pełne oskładkowanie umów zlecenia, to osoby zatrudnione w oparciu o nie będą miały odprowadzone wyższe składki na ZUS, ale mniej otrzymają co miesiąc "na rękę".

  W nadchodzącym 2020 r. tylko w siedem niedziel będziemy mogli zrobić zakupy. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Choć Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to w przyszłym roku raty kredytów 45 tysięcy osób wzrosną nawet o połowę. To efekt wygaśnięcia dopłat z programu "Rodzina na swoim". Na pewne zmiany muszą przygotować się także osoby, które otrzymały wsparcie w ramach "Mieszkania dla młodych" w 2020 r.

Prawo jazdy 2020 - zmiany

 • Od 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie małe, aczkolwiek dość istotne zmiany w egzaminach na prawo jazdy.
  Pierwsza zmiana ma polegać na tym, że egzamin będzie odbywał się o konkretnej godzinie, dzięki czemu stres u zdających ma być dużo mniejszy. Nie ma być już takich sytuacji, że zdający udaje się do ośrodka na godzinę podaną w dokumencie, a na miejscu okazuje się, że musi jeszcze czekać na swoją kolej.
  Druga zmiana ma odciążyć nieco egzaminatorów. Od nowego roku egzaminatorzy będą przeprowadzali maksymalnie osiem egzaminów jednego dnia i nie więcej niż jeden egzamin na godzinę.
 • Od 1 stycznia 2020 r. na polskich drogach pojawią się samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi (czarne numery na zielonym tle). Będą one wydawane podczas rejestracji pojazdów elektrycznych oraz napędzanych wodorem. Zostanie również wprowadzony nowy znak legalizacyjny:
      z obwódką w kolorze czerwonym dla pojazdów elektrycznych,
      z obwódką w kolorze żółtym dla pojazdów zasilanych wodorem.
 • W 2020 roku będą natomiast obowiązywały nowe, maksymalne stawki za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.
  Przykładowo: za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t płaciliśmy w 2019 r. maksymalnie 494 zł. Od nowego roku ta opłata wyniesie 530 zł. Za każdy dzień parkowania ww. pojazdu na parkingu strzeżonym zapłacimy natomiast o złotówkę więcej niż rok temu, czyli do 42 zł.
 • Wiele wskazuje na to, że od 1 stycznia 2020 roku ceny samochodów pójdą mocno w górę. Wszystko za sprawą zmiany norm dotyczących emisji dwutlenku węgla na bardziej restrykcyjne. Nowe normy dotyczące emisji dwutlenku węgla będą obowiązywały pojazdy wyprodukowane w 2020 roku. Nabywając pojazd z wyprzedaży rocznika, zaoszczędzisz więc nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515