fbpx
sobota, 04 kwiecień 2020

Kultura Pułtusk - aktualne wydarzenia kulturalne w powiatu pułtuskiego

Bliższa Bułgaria

napisane czwartek, 05 marzec 2020 07:47

       W dniu 4 marca 2020 r. w Galerii Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się wernisaż podwójnej wystawy „Bułgaria oczami Polaków” oraz „Stare miasto w Płowdiwie.

Dziedzictwo tysiącleci” zorganizowanej przy współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury. 

Ekspozycję otworzyła dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku Izabela Sosnowicz-Ptak, witając wszystkich obecnych na wernisażu. Honorowym gościem był dr Petar Lyanguzov z Bułgarskiego Instytutu Kultury, który przybliżył uczestnikom wystawy historię Bułgarii oraz miasta Płowdiw.
       Na ekspozycję składają się zdjęcia ilustrujące zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzące dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie w Bułgarii. Autorami zdjęć są studenci i wykładowcy z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych: zabytki z czasów rzymskich, bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego, malownicze zakątki Starego Miasta wraz z panoramą oraz zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi. Natomiast „Bułgaria oczami Polaków”, to wybrane fotografie konkursowe przedstawiające piękno Bułgarii.
 
      W związku z edukacyjną misją Galerii MCKiS prowadzone są zajęcia związane z wystawą dla szkół i przedszkoli. Proponowane tematy to: Spotkanie z architekturą. Podróż małych projektantów do Bułgarii; Śladami bułgarskiej kultury… Tradycje kulturalne oraz Czy architektura jest sztuką? 
      Wystawy „Bułgaria oczami Polaków” oraz „Stare miasto w Płowdiwie. Dziedzictwo tysiącleci” można oglądać w Galerii MCKiS do końca kwietnia, w godzinach 9.00 – 16.00
 
Miejskie Centrum Kultury i Sztuki

tel. 23 692 84 21

mckis.pultusk@onet.pl

Galeria