fbpx
środa, 08 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

List Otwarty do burmistrza i mieszkańców Pułtuska

napisane poniedziałek, 08 lipiec 2019 16:12
Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Zdjęcie poglądowe: pixabay.com

Będąc od 40 lat obserwatorem weekendowym sytuacji w mieście i okolicy, mam kilka uwag,  którymi chcę się podzielić

Zajmuję się zawodowo zdrowiem w szerokim pojęciu. Zacząłem od zdrowia zwierzą a z biegiem lat zainteresowałem się zdrowiem ludzi i środowiska. Ostatnie lata wykazują ogromne pogorszenie sytuacji zdrowotnej społeczeństwa, poczynając od dzieci i młodzieży. Czubkiem „ góry lodowej ” była manifestacja niepełnosprawnych w Sejmie, która nie poruszyła twardych serc „wybrańców narodu”. Ich przywódca zasłonił protestujących kotarą. Pułtusk jest cząstką kraju i tu widać rodzenie się problemów zdrowotnych. Np. ma czołowe miejsce na Mazowszu w liczbie samobójstw.

Przyczyny tego stanu widzę zarówno w niewydolnej służbie zdrowia ale też w pogarszającej się stale sytuacji w ochronie środowiska, poczynając od pól na których panuje szkodliwe jednostronne nawożenie NPK. Zubaża ono glebę i rośliny na niej rosnące. Zwierzęta jedzące paszę z takich gleb, nie dostają odpowiednich witamin, mikroelementów, co tym samym powoduje mniejszą wartość odżywczą ich produktów.  Człowiek w tej sytuacji ratuje się kupując suplementy, zioła i inne specyfiki.

Naprawa powyższej sytuacji może nastąpić poprzez zmiany, które można nazwać biologizacją produkcji roślinnej, hodowli i żywieniu ludzi i ochronie środowiska.

Rolnicy z dumą na swoich wypasionych traktorach spryskują chemią zboża, które potem zjadamy, cierpiąc na „choroby o nieznanych przyczynach”.

Środowisko w Pułtusku i okolicach może być  poprawione poprzez zmniejszenie smogu chemicznego (spaliny samochodowe – potrzeba obwodnicy miasta), palenie w piecach słabej jakości paliwem stosując nowy produkt REDOX firmy Inwex.
Smród wywożonych szamb może być zlikwidowany poprzez dodatki biologicznie czynnych bakterii do zbiorników. Smog elektromagnetyczny ( PEM ) powodowany przez stacje bazowe GSM też może być zmniejszony poprzez montowanie urządzeń zmniejszających te działania.
Pływalnia MOSiR-u  w mieście może zastosować wodę utlenioną ze srebrem monojonowym zamiast toksycznego chloru, który niszczy stroje kąpielowe  oraz skórę (alergie) i płuca (astma) kąpiących się.
Problem odpadów komunalnych, szamb, oczyszczalni ścieków może być rozwiązany przez biologizację : kompostowanie czy stosowanie dobroczynnych bakterii – probiotycznych. Mają to już oczyszczalnie w Łowiczu i Turku.

Tak widziany program obejmujący „wspólne  zdrowie ”

opisuje m. in. kanadyjski lekarz polskiego pochodzenia Józef Krop w swojej książce (Ratujmy się= Elementarz medycyny ekologicznej ” info na stronach www.medivetbw.waw.pl.). Zainicjował on pojęcie „medycyna ekologiczna ” za co został nagrodzony przez organizacje proekologiczne w Kanadzie, USA, Anglii oraz Parlament Kanady. Doktor bywa w Polsce z wykładami zapraszany przez firmy promujące biologizację w rolnictwie, hodowli i ochronie środowiska. Krytykuje wprowadzanie GMO i Randupu, czego orędownikiem był minister Szyszko.

Moja działalność promotora zdrowego życia w zdrowym środowisku może posłużyć do stworzenia programu dla Pułtuska i okolic, na bazie osiągnięć dr Kropa oraz firm krajowych produkujących nawozy biologiczne, biologiczne środki ochrony roślin, katalizatory lepszego spalania w piecach ”kopciuchach” i  wody utlenionej ze srebrem, do celów dezynfekcyjnych, higienizacji mieszkań i pomieszczeń dla zwierząt oraz wody pitnej. Mam z nimi bezpośredni kontakt.
Efektem tego działania może być likwidacja uciążliwego smrodu z chlewni, kurników czy obór, który powoduje protesty mieszkańców. Ale przecież chcemy jeść mięso – nieprawdaż ?
Mamy dobre doświadczenia higienizacji kurników u hodowcy pod Siedlcami, który od lat stosuje zamgławianie kurników probiotykami, do picia daje wodę utlenioną a higienę wspomaga roztworem aktywnego jodu. Jego doświadczenia możemy zastosować w Pułtusku i okolicy. Zwłaszcza, że słyszy się o nowoplanowanych chlewniach i kurnikach w okolicy.
Srebro od lat było uznanym czynnikiem ochrony przed infekcjami i odzyskuje swoje znaczenie dzięki pewnemu wynalazcy z Kielc, chemikowi, autorowi i producentami preparatów krzemowych i nawozów biologicznie czynnych.

Zatem  oferuję doradztwo, służę pomocą w tworzeniu programów, radami prozdrowotnymi dla ludzi i zwierząt , kontaktami w celu poprawy zdrowia obywateli.

Dr med.wet. Bogumił Wojnowski
tel. 603 676 025
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.