fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

Kto pierwszy ten lepszy!

napisane poniedziałek, 09 wrzesień 2019 18:13

Z początkiem września ruszają dwa programy rządowe, umożliwiające budowę bezpłatnych punktów dostępu do internetu na gminnych placach, skwerach, przy urzędach

Publiczny Internet dla każdego

to konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej. Place zabaw, skwery, parki, dworce czy urzędy, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline, wreszcie wzbogacą się o hotspoty dostępne dla wszystkich. Punkty z bezpłatnym WiFi posiada zaledwie 405 gmin w całym kraju. Statystycznie więc hotspot znajdziemy w jednej z sześciu odwiedzonych gmin. Cyfrowo wykluczonym chcemy dać szansę na zbalansowany rozwój, bez którego nie da się wyeliminować technologicznych i kompetencyjnych ograniczeń.

Dla kogo?

Wspólne przedsięwzięcie Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Ministerstwa Cyfryzacji zakłada wsparcie przede wszystkim gmin wiejskich (1537) oraz gmin miejsko-wiejskich (638). To głównie one borykają się z brakiem ogólnodostępnej sieci. Publiczny Internet dla każdego to 120 mln zł, z których każda gmina może dostać na rozwój nieco ponad 64 tys. zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Wójcie, urzędniku - tu poznasz szczegóły

Kolejna inicjatywa to program unijny Inicjatywa WiFi4EU kierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego i ma na celu zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej. Chodzi o miejsca takie, jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hot-spotów WiFi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu w ramach dofinansowania zapewnionego przez program. W ramach tego programu WiFi4EU jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o przyznanie specjalnych bonów przeznaczonych na sfinansowanie budowy punktów dostępu do internetu. Wartość każdego bonu to maksymalnie 15 tyś euro.
Nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”

Wójcie, urzędniku - tu też poznasz szczegóły

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515