fbpx
czwartek, 02 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

Pierwszy Budżet Obywatelski w 2020 roku

napisane wtorek, 14 styczeń 2020 10:51

Radni miejskiego klubu Pułtuskiego Forum Samorządowego chcą, aby także mieszkańcy gminy mogli decydować o wydatkach budżetowych

A zgodnie z obowiązującym prawem, taką możliwość daje tzw. Budżet Obywatelski. Jeśli projekt uchwały w tej sprawie poprą inni radni, już w marcu br. burmistrz będzie musiał przedstawić wysokość środków w przyszłorocznym budżecie, które zostaną wydane zgodnie z bezpośrednią wolą mieszkańców (na projekty ogólnogminne, miejskie i wiejskie). Ich wybór nastąpi w drodze głosowania mieszkańców, po ocenie formalnej i merytorycznej. Radni PFS zakładają, że każdy mieszkaniec, z poparciem 20 innych, może zgłosić swój projekt a głosowanie odbywać się będzie jesienią, przed uchwaleniem nowego budżetu gminy.

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy. Rada gminy w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego.


Zobacz projekt uchwały

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515