fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

Kwarantanna obywatelska

napisane sobota, 14 marzec 2020 12:12
Zdjęcie poglądowe: pixaba.com Zdjęcie poglądowe: pixaba.com

Od wczoraj instytucje publiczne w powiecie zapadają w stan przymusowego "uśpienia"

Starostwo powiatowe, Urząd Miejski i wszystkie gminy ogłosiły ograniczenie przyjmowania interesantów. To bardziej apel, niż nakaz, ale z nadzieją, że wszyscy się do ograniczeń dostosujemy. Jako podstawową formę kontaktu samorządowcy zalecają kontakt telefoniczy, e-mailowy lub poprzez specjalną platformę e-PUAP, przez którą można kierować korespondencję.
Poznaj e-PUAP

Zawieszeniu "prawnemu" uległ też np. obowiązek rejestracji kupionego/sprzedanego pojazdu w ciągu 30 dni.
Mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa wykonawcom i osobom korzystającym z nieodpłatnej pomocy prawnej będzie ona udzielana tylko telefonicznie po złożeniu stosownego oświadczenia.

Dodajmy do tego obowiązek rejestracji - z danymi osobowymi i kontaktowymi - interesantów, osobiście przychodzących do urzędów.

Ograniczenia wprowadzono też w pracy Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej, włącznie z zawieszeniem prowadzonych spraw, według ściśle określonych zasad, aż do 31 marca br.

W nowy - kwarantannowy - tydzień wchodzimy z kontynuacją zakazu odwiedzin w naszym szpitalu. Zawieszone są szczepienia dzieci, badania profilaktyczne i bilanse dla dzieci oraz wizyty stomatologiczne. Lekarze rodzinni zalecają korzystanie z e-porad i e-recept.
Na konieczność samoograniczenia wskazują też policjanci: "W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych, Centralnej Książce Telefonicznej oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112 i 997. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda".
Podobne działania podejmują strażacy:"W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W"izyty w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej wiążą się często z koniecznością przemieszczania się środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywania wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na załatwienie sprawy w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami.
Zachęcamy do kontaktu z jednostkami organizacyjnymi PSP, poprzez e-mail, e-puap lub drogą telefoniczną oraz dostarczanie wszelkich dokumentów przesyłkami pocztowymi.

Listonosze mający kontakt z klientami do poniedziałku otrzymają płyny dezynfekcyjne. Poczta Polska kupiła też swoim pracownikom rękawiczki ochronne i środki do dezynfekcji powierzchni kontaktowych. W placówkach powstaną strefy bezpieczeństwa. Takie strefy tworzone są też w innych instytucjach, np. w naszych bankach.

Od poniedziałku m.in. w Biedronkach ma zostać wprowadzony limit 50 klientów, o co dbać ma ochrona sklepu.

Mocnym i znaczącym samoograniczeniom poddał się kościół katolicki. Biskup płocki w specjalnym zarządzeniu wskazał na konieczne ograniczenia oraz zaapelował do wiernych, aby bez potrzeby nie opuszczali domów.
Szef GIS Jarosław Pinkas podkreśla, że z oświadczenia biskupów jasno wynika, że dyspensa obowiązuje i modlić się można również w domu. „My oczywiście rekomendujemy, żeby rzeczywiście modlić się w domu, żeby przebywać w jak najmniejszych ludzkich zgromadzeniach” – powiedział.

Nie powinny też nas od jutra dziwić samochody dostawcze pod sklepami i marketami, bowiem teraz będą mogły przyjmować towar także w niedziele. To ma pomóc branży handlowej w kryzysowej sytuacji. Sklepy mają zapewnić pracownikom płyny do dezynfekcji rąk, przynajmniej raz na godzinę.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515