fbpx
środa, 08 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

Piwnice zostaną wyremontowane

napisane piątek, 20 marzec 2020 10:11

Zaplecze gospodarcze przy kolegium jezuickim stanie się częścią Muzeum Regionalnego

Mowa oczywiście o piwnicach i korytarzach ukrytych od 450 lat we Wzgórzu Abrahama. Władze Pułtuska zdecydowały o realizacji projektu pn. Adaptacja piwnic podziemnych poprzez remont wraz ze zmianą sposobu użytkowania historycznych piwnic magazynowych i korytarzy położonych wewnątrz Wzgórza Abrahama w Pułtusku na działalność Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
I od razu trzeba wyjaśnić, że obecnie tylko znikoma część piwnic i korytarzy jest udrożniona i od czasu do czasu udostępniana do zwiedzania z jednego z trzech istniejących wejść. Co ważne, piwnice i korytarze - po badaniach - okazały się przetrwać wieki w ogólnie dostatecznym stanie: nie ma nadmiernych oznak destrukcji, wypłukania zaprawy czy ubytków. Większego nakładu prac może wymagać tzw. jaskinia wtórna wykonana w skale ilastej, której strop jest mocno zniszczony przez wody opadowe. Konstrukcja spełnia warunki bezpieczeństwa nawet w świetle dziś obowiązujących przepisów. 
Planowany remont objąć jednak musi m.in. wykonanie odwodnienia, wzmocnienie ścian ze szczególnym uwzględnieniem okolicy wejścia, wywiezienie iłów i gruzów, naprawę istniejącej lub wykonanie nowej posadzki oraz montaż instalacji elektrycznej czy wodociągowej.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515