fbpx
piątek, 10 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

Ruchome schody w rękach warszawskich decydentów

napisane poniedziałek, 01 kwiecień 2019 00:02
Przykładowe, zewnętrzne schody ruchome Przykładowe, zewnętrzne schody ruchome

W przedłużeniu ulicy Nowy Rynek powstaną pierwsze w mieście zewnętrzne schody ruchome [żart primaaprilisowy]

To pomysł na poprawę komunikacji pieszej między "dolną", a "górną" częścią miasta. Aluminiowe schody SF-48 o nachyleniu 30° i prędkości 0,5 m/s zostaną zbudowane od ulicy Daszyńskiego w kierunku ulicy Widok. Prawdopodobnie kolejne - w 2021 roku w ramach planowanego programu tzw. Schody+* - uda się zbudować przy Urzędzie Skarbowym.

Wiele jednak zależy od możliwości finansowych miasta i znalezieniu kolejnego sponsora

Te pierwsze powstaną np. przy udziale Vendo Parku, który w ten sposób chce ułatwić, szczególnie osobom starszym i matkom z dziećmi, możliwość korzystania z usług powstającej galerii handlowej.

Na obydwie inwestycje Miasto będzie ubiegało się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Program Dostępność+ z 23 miliardowym budżetem!), ale także o środki z ministerstwa środowiska (panele słoneczne i fotowoltaiczne) i ARiMR (Program: Skrócenie drogi od producenta do konsumenta). Tu mamy największe szanse, bowiem poza ministrem Kowalczykiem jeszcze kilkoro pułtuszczan zasiada w ministerialnych i wojewódzkich gremiach decyzyjnych.

Obecnie w UM trwają prace planistyczne, wstępny koszt pierwszych schodów jest szacowany na ok. 4 mln zł. Dla obniżenia kosztów eksploatacji projektanci przewidują m.in. zasilanie schodów energią słoneczną co w okresie letnim pozwoli na bezkosztowe ich użytkowanie, w dni pochmurne i zimą schody będą jednak nieruchome. Rozważana jest też opcja "biletowania" użytkowników (poza seniorami i Miejską Kartą Dużej Rodziny 3+).

Otwarcie schodów zaplanowano dokładnie za rok - 1 kwietnia 2020 r.

* Premier zwraca uwagę, że dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, wejście nawet po kilku schodkach (...) jest wyzwaniem. "Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier" - podkreśla premier

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515