fbpx
środa, 08 kwiecień 2020

Wydarzenia w regionie i atrakcje turystyczne Pułtusk

W regionie

Zaproszenie przed Majówką

napisane piątek, 19 kwiecień 2019 14:31

Już tydzień po świętach, w niedzielę 28 kwietnia br. na godzinę 16.00 zapraszamy do kultowego miejsca w Pułtusku przystani miejskiej, na wiosenne spotkanie „Pułtusk… Naturalnie!” dedykowane obchodom Dnia Ziemi

Udział w spotkaniu potwierdziło wiele instytucji przyjaznych naturalnemu środowisku.

Nadleśnictwo Pułtusk proponuje sadzonkę za elektrośmieci.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie udzieli aktualnych informacji o możliwościach dofinansowania wymiany ogrzewania i wielu form modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych  w programie „Czyste Powietrze”.

Funkcjonariusze Policji przedstawią zasady bezpieczeństwa na rowerowym torze przeszkód, dla zainteresowanych właścicieli rowerów będzie możliwość ich oznakowania. Zasady bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin i upraw poznamy na stoisku Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.Jak ekonomicznie palić w piecu dowiemy się z pokazu ekologicznego spalania.

W ramach promocji recyklingu uczestnicy dowiedzą się, że stary T-shirt to nie problem, można go odnowić w efektowny sposób (zainteresowanych prosimy o przyniesienie własnego T-shirtu).
W programie plenerowa wystawa fotograficzna pułtuskiej przyrody prezentowana po raz pierwszy dla szerszej publiczności. Zobaczymy piękno naturalnego środowiska Pułtuska i terenów gminy, którego uchwycenie w obiektywie wymagało wielu godzin obserwacji przyrody.
Usłyszymy oprawę muzyczną inspirowaną pięknem natury w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry w Pułtusku i pułtuskich artystów, koncert  Oliwi Iwanowskiej, występ Stanisława Wasilewskiego.
Podczas imprezy będzie można skosztować kiełbasek przygotowanych w zamkowej kuchni Domu Polonii.

Dla rodzinnego konkursu z wiedzy ekologicznej sprawdzanej testem i zadaniem zręcznościowym organizator ustanawia następujące obszary tematyczne: hierarchia postępowania z odpadami, segregacja odpadów według przepisów regulaminu utrzymania czystości oraz ciekawostki w temacie: Pułtusk w literaturze, filmie i życiu sławnych osób. Test będzie złożony z trzech pytań, a zadanie zręcznościowe na czas będzie polega  na segregacji zestawu odpadów: plastiku, szkła, opakowań po mleku  i frakcji biodegradowalnych (przebieranie jabłek).


 Przykładowe pytania podajemy w załączeniu do informacji.

1. Pejzaż Pułtuska widok panoramy miasta budzącego się o świcie we mgle jest obrazem z filmu: a/ Noce i Dnie ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Jerzego Antczaka b/ Iluminacja dzieło Krzysztofa Zanussiego c/ Alternatywy 4 reżyseria Stanisław Bareja.
2. W celu prawidłowej segregacji odpadów plastikowe butelki po napojach wrzucamy do pojemników lub worków w kolorze: a/ brązowym, b/ żółtym, c/ zielonym.
3. Zadanie matematyczne. Ile wyniesie wartość pięciu aluminiowych puszkach rozrzuconych przez niegrzecznych brudasów, jeśli 50 puszek waży 1 kilogram  i kosztuje 3,50 zł: a/ 7 groszy, b/35 groszy, c/70 groszy.
4. Zero waste i less waste, to: a/ zdrowa żywność b/ styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, c/ dziedzina badań kosmicznych.

W konkursie przewidziano praktyczne nagrody: kosze do selektywnej zbiórki odpadów, kompostownik, torby zakupowe.

przygotował: Referat Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Urząd Miejski

tel.: 23 692 00 01
email: um@pultusk.pl