fbpx
piątek, 03 kwiecień 2020

Rajd po Puszczy

napisane wtorek, 30 kwiecień 2019 15:10

niedzielę  28 kwietnia odbył się XIII Rodzinny Rajd Rowerowy zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pułtusku

Tuż przed startem, na rynku nastąpiła odprawa, którą przeprowadziła pani st. sierż. Magdalena Dziczek z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, specjalistka od profilaktyki. Udzieliła ona wielu rad dotyczących bezpiecznego poruszaniasię rowerzystów po drogach publicznych. Cykliści z Pułtuska, Nasielska, Węgrzynowa oraz pan Wojciech z Gdańska, nie zważając na pogodę, pojechali na trasę przez następujące miejscowości: wałami przeciwpowodziowymi do  Kruczego Borku – Zatory – Drwały – CieńszaRezerwat Wielgolas Bartodzieje – Nadleśnictwo Pułtusk i powrócili do Pułtuska.

Zgodnie z założeniem i charakterem podczas rajduuczestnicy mogli podziwiać piękne krajobrazy, zabytki architektury, rezerwaty przyrody oraz pogłębić wiedzę o historii regionu   i mieszkańcach Puszczy Białej. Po dotarciu do Zator grupa obejrzała (co prawda przez płot) zespół parkowo-pałacowy i folwarczny oraz kościół parafialny p.w. Św. Małgorzaty - najcenniejsze zabytkii obiekty historyczne. Wysłuchała informacji o burzliwych dziejach  i zachodzących zmianach społecznychoraz o kolejnych właścicielach majątku, którzy mieli decydujący wpływ na jego wygląd i kondycję finansową. W dalszej drodze grupa usłyszała informacje o ciekawych miejscach, godnych uwagi i odwiedzin, jakimi niewątpliwie są: zespół dworski z 1897 roku w Gładczynie, wieś Lemany i odkryte tam cmentarzysko ciałopalne z okresu lateńskiego oraz rezerwat przyrody Wielgolas, który jest fragmentem starodrzewu o cechach zespołu naturalnego.

W drodze powrotnej, po pokonaniu piaszczystego duktu z Bartodziej do Popław, uczestnicy rajdu zatrzymali się na urokliwym dziedzińcu Nadleśnictwa Pułtusk. Obejrzeli Dąb Papieski oraz przystąpili do zapowiadanego na starcie quizu wiedzy,dotyczącego tego co usłyszeli i zobaczyli na trasie rajdu.Rajdowicze ochoczo i prawidłowo odpowiadali na zadawane pytania, a w dowód uznania otrzymali upominki od autora pytań. Atmosfera rajdu była bardzo sympatyczna, sprzyjała zacieśnianiu więzi. Oj, będzie co wspominać.

Celem naszej wyprawy rowerowej było promowanie aktywnego wypoczynku oraz walorów turystycznych i przyrodniczych okolic Pułtuska, propagowanie aktywnych form wypoczynku w gronie rodzinnym.

Organizator rajdu składa wielkie podziękowania Panom Bogdanowi i Ryszardowi ze Straży Miejskiej za opiekę nad tymi co złapali „gumę” i za zapewnienie bezpieczeństwa  uczestnikom podczas rajdu.

Janusz Pawlak

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

23 692 02 67 lub 501 757 521