fbpx
czwartek, 02 kwiecień 2020

Odkrywamy nieznane z Centrum Nauki Kopernik

napisane sobota, 19 październik 2019 15:32

W dniach 15 – 18 października 2019 r. w Galerii MCKiS organizowane były Pokazy Naukowe dla dzieci i młodzieży ze szkół Gminy Pułtusk

Zajęcia prowadzili wykwalifikowani Animatorzy z  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  Pokazy Odkrywamy nieznane z Centrum Nauki Kopernik zostały zorganizowane PRZEZ Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych/Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w roku 2019.  Każdy pokaz był serią połączonych tematycznie eksperymentów angażujących uczestników. Doświadczenia były uzupełnione sporą dawką wiedzy naukowej, obficie okraszone humorem przez prowadzących.

Pokazy Naukowe to  zaskakujące doświadczenia, ciekawe obserwacje, emocjonujące wyzwania i wciągająca zabawa. Podczas Pokazu Muzyka, uczniowie mogli zobaczyć, że mnóstwo urządzeń może wydawać różne dźwięki. Animatorzy przedstawili dźwięk zarówno od strony artystycznej, jak i fizyczno-akustycznej. Na finał pokazu wszyscy uczestnicy utworzyli zaimprowizowaną orkiestrę i wspólnie odegrali melodię.
Pokaz Umysł przyłapany pozwolił uświadomić uczestnikom, jak niedoskonałe są nasze zmysły. Uczniowie mogli poeksperymentować ze sobą – własnymi myślami, siłą sugestii i iluzjami optycznymi. Animatorzy pokazali jak specjaliści od reklamy stosują w praktyce wiedzę o funkcjonowaniu umysłu.
Po zajęciach uczestnicy otrzymali  specjalnie przygotowane broszury, które w przystępnej dla dzieci formie informowały na temat problemów: alkoholizmu, narkomanii i innych uzależnień z istotną informacją – gdzie szukać pomocy. Broszura zawierała również opis tematów Pokazów Naukowych, a także zadania do samodzielnego wykonania.

Całemu, kilkodniowemu przedsięwzięciu profilaktyczno – edukacyjnemu przyświecał konkretny cel: „Nauka stwarza wspaniałe możliwości rozwoju osobistego. Rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży naszym projektem, być może zaowocuje w przyszłości. Uczestnicy proponowanych zajęć mają możliwość skorzystania z ciekawej formy zdobywania wiedzy, podczas której mogą przekonać się, że otaczający nas świat nie zawsze jest taki, jakim go postrzegamy. Może dzięki temu będą zadawać pytania, na które sami zaczną szukać odpowiedzi. Właśnie tak rodzi się nauka."

Paulina Ostrowska
menadżer kultury

Miejskie Centrum Kultury i Sztuki

tel. 23 692 84 21

mckis.pultusk@onet.pl