fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

XV Kampania Białych Serc

napisane poniedziałek, 28 październik 2019 10:57

Październik jest w Zespole Szkół im. B. Prusa miesiącem, w którym od wielu lat uczestniczymy w Kampanii Białych Serc – solidarnym proteście przeciwko uzależnieniom i przemocy

Tegoroczna, XV edycja, której hasło brzmiało „ZANIM TO SIĘ STANIE”, dotykała bardzo trudnego problemu, jakim jest zwiększająca się liczba samobójstw młodych ludzi.
Aż 116 śmierci samobójczych wśród osób do 18 roku życia i 730 prób samobójczych odnotowała policja w ubiegłym roku, choć według psychiatrów, mogło ich być nawet sto razy więcej. Według wielu opracowań, na jedno dokonane samobójstwo przypada 100 prób samobójczych.  


O niektórych nie wiedzą nawet rodzice. Polska zajmuje drugie miejsce w Europie, po Niemczech, pod względem samobójstw dzieci w wieku 10-19 lat; cały czas wzrasta też liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych. Oddziały psychiatryczne pękają w szwach, a na przyjęcie do szpitala nieletni z zaburzeniami psychicznymi czekają miesiącami. Najgorzej jest od października do kwietnia, czyli w okresie jesienno-zimowym, gdy narażeni jesteśmy na spadki nastroju.
W terminie od 12 do 25 października w Zespole Szkół im. B. Prusa odbywało się wiele przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym. Tradycyjnie w czasie trwania Kampanii w oknach naszej szkoły zawisły białe serca. Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego odpowiedzieli pracownicy Pułtuskiej Komendy Powiatowej, którzy przeprowadzili prewencyjne spotkanie z uczniami klas pierwszych na temat odpowiedzialności karnej nieletnich i skutków uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Ponadto wychowawcy na zajęciach z klasami przeprowadzili rozmowy, wsparte filmami edukacyjnymi, na temat depresji i sposobów zapobiegania samobójstwom młodych ludzi. W czasie trwania Kampanii filmy edukacyjne, skierowane do młodzieży, wyświetlane były także na szkolnym korytarzu.
Panie psycholog i pedagog, które sprawowały opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat numerów zaufania dla dzieci i młodzieży. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej naszej szkoły oraz  w gablocie przy gabinecie pedagoga i psychologa.
Młodzież również bardzo aktywnie uczestniczyła w Kampanii. Pod opieką pani Agnieszki Służały klasa I TRg przygotowała białą trumnę – niezwykle sugestywny symbol śmierci, a klasa III TOR – transparenty, przypominające nekrologi, na których w formie haseł wymienione zostały najczęstsze przyczyny samobójstw młodych osób.
Pani Jolanta Siuda wraz z klasą II TOR przygotowała transparent oraz plakaty informacyjne, które można było zobaczyć na tablicach informacyjnych w szkole.
Wykonane przez uczniów prace zostały wykorzystane w trakcie Marszu Białych Serc, który jak co roku stanowił podsumowanie Kampanii.
Samorząd Uczniowski dziękuje Burmistrzowi Miasta Pułtusk, pracownikom Powiatowej Komendy Policji oraz Straży Miejskiej w Pułtusku za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
                        Justyna Rachuba-Mućka
                        Opiekun Samorządu Uczniowskiego
                        Szkolny Koordynator Kampanii Białych Serc