fbpx
sobota, 04 kwiecień 2020

Dziś Blue Monday

napisane poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:34

Trzeci poniedziałek stycznia uważany jest za najbardziej przygnębiający dzień roku.

To punkt, w którym zbiegają się zimowa aura, nadwyrężone okresem świątecznym finanse oraz niespełnione postanowienia noworoczne, z których większość z nas zrezygnuje w połowie stycznia. Jednak eksperci przekonują, że Blue Monday może być dobrym momentem na danie sobie drugiej szansy i rozpoczęcie planowanej przez wielu Polaków zmiany stylu życia, w tym zwiększenie aktywności fizycznej.
Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Według badania przeprowadzonego przez YouGov 64 proc. wśród ankietowanych mieszkańców Polski w 2020 roku chce zadbać o siebie i swój rozwój osobisty. 59 proc. zamierza nauczyć się języka obcego, a 53 proc. planuje poświęcić czas na aktywność fizyczną. Ta ostatnia od lat pojawia się na szczycie listy noworocznych planów.
- Obserwując aktywność fizyczną ponad miliona użytkowników kart MultiSport, widzimy, że w okresie postanowień noworocznych wzrasta ona o niemal 25 proc. powyżej średniej. W większości są to jednak osoby, które już korzystały z ćwiczeń, a w nowym roku starają się zwiększyć jej poziom. Jak wynika z badania MultiSport Index 2019 w przekroju całego społeczeństwa 64 proc. Polaków korzysta z ruchu przynajmniej raz w miesiącu. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Wciąż jednak 36 proc. Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej – mówi Adam Radzki, Członek Zarządu firmy Benefit Systems, będącej twórcą programu MultiSport.

Dobry start i szybki finisz

Według danych CBOS zaledwie 10 proc. Polaków spełnia noworoczne plany. W tym roku, twórcy sportowej aplikacji Strava, na podstawie dotychczasowych pomiarów aktywności swoich użytkowników, szacują, że najwięcej osób zrezygnuje z realizacji postanowień już 19 stycznia. Następnego dnia czeka nas Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający poniedziałek roku, na który składają się zmęczenie zimową pogodą, odchudzona świętami zawartość portfela i  porzucone postanowienia.
- Wbrew pozorom Blue Monday może być świetną okazją, by dać sobie drugą szansę na rozpoczęcie aktywnego trybu życia. Po pierwsze dlatego, że sport poprawia samopoczucie i pomaga przezwyciężyć przygnębienie. Niewiele osób wie, że aktywność fizyczna sprawia, że nasz mózg uczy się reagować większą przyjemnością na inne doświadczenia. Dzięki nim łatwiej jest nam później cieszyć się z drobnych rzeczy jak bardziej słoneczny poranek czy herbata wypita w towarzystwie innej osoby. Pod drugie plany układane w drugiej połowie stycznia, czyli w momencie, gdy po okresie urlopowym wchodzimy w codzienną rutynę, będą lepiej dostosowane do naszych zwyczajnych obowiązków. Dotychczasowe trudności w realizacji naszych postanowień warto potraktować jako nasz zasób tzn. źródło informacji o tym, co w naszym podejściu wymaga zmiany lub jakiego wsparcia potrzebujemy.  Wówczas istnieje spora szansa, że ułożymy bardziej racjonalny plan działania. Racjonalny, czyli taki który obejmuje również sposoby radzenia sobie z trudnościami, które w naturalny sposób pojawiają się, gdy wprowadzamy zmianę. To wszystko zwiększa szansę na sukces  – zaznacza Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.  

Co powinniśmy wiedzieć, by ambitne plany przekuć w długofalowe nawyki?

1. Przede wszystkim motywacja
Jak podkreślają eksperci, tworzenie planów powinniśmy zacząć od określenia swojej motywacji, czyli odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcemy coś zmienić?  43 proc. Polaków ćwiczy dla zdrowia, 27 proc. dla przyjemności i relaksu, a 14 proc. dla poprawy wyglądu i sylwetki. Jeśli więc naszą motywacją jest zdrowie, warto pogłębić to refleksją, dlaczego mi na nim zależy? Dla jednych jest ono źródłem niezależności, komuś innemu umożliwi troszczenie się o bliskich. Taka pogłębiona motywacja pomoże nam rozpocząć i kontynuować realizację celu. Będzie nam także przypominać, dlaczego postanowiliśmy zmianę, da nam więc poczucie, że to, co robimy ma sens – zaznacza Mateusz Banaszkiewicz.
Doprecyzuj oczekiwania i wykaż się cierpliwością
Na początku naszego działania powinniśmy określić, co konkretnie chcemy osiągnąć, w jakim czasie to zrobimy i jaka jest miara naszego sukcesu, czyli po czym poznamy, że osiągnęliśmy cel. – Ważne też by cel, był możliwy do osiągnięcia. Nie zakładajmy od razu, że w ciągu miesiąca zgubimy 10 zbędnych kilogramów, czy będziemy ćwiczyć 7 razy w tygodniu. Wprowadzajmy zmiany małymi krokami i bądźmy cierpliwi. Nie zniechęcajmy się początkowym brakiem efektów, te przyjdą z czasem i z regularnością naszego działania. Nie bójmy się konsultować ze specjalistami, którzy podpowiedzą nam czy nasze oczekiwania są realistyczne i długofalowo bezpieczne – podpowiada Mateusz Banaszkiewicz.
2. Nie nadrabiaj i nie zniechęcaj się
Czasami konsekwencja w realizacji celu zawodzi. Mamy gorszy dzień, nie poszliśmy na trening. To się zdarza – pociesza psycholog – jeśli taka przerwa trwa dłużej, nie starajmy się nadrabiać pominiętych aktywności, to może nas przytłoczyć i spowodować spadek motywacji. Zacznijmy wówczas od nowa. Przypomnijmy sobie, dlaczego postawiliśmy sobie konkretne zadanie i do dzieła. Pamiętajmy: niepowodzenia są naturalnym elementem procesu realizacji celów.
Motywację do regularnej aktywności fizycznej odnaleźć można w inspirujących podcastach z ekspertami, które dostępne są na kanale Spotify „Co Cię rusza. MultiSport”. Dlaczego motywacja tak szybko się kończy? O tym w rozmowie z Ewą Jochheim, założycielką Instytutu Durkalskiego w Polsce: https://open.spotify.com/episode/2C1Zm0nI0iEEmdpikdXEFd