fbpx
niedziela, 29 marzec 2020

Celne przejęcie na Narwi

napisane niedziela, 04 sierpień 2019 18:09

Spławiane wodą drewno stanowiło spory majątek. Nic więc dziwnego, że biskupi płoccy chętnie czerpali dochody z Narwi przepływającej pod murami pułtuskiego Zamku.

27 lipca z Goniądza nad Narwią wypłynęła tratwa zbudowana z 5 tafli z drzewa z Puszczy Knyszyńskiej. Ma 80 metrów długości, 6 metrów szerokości i zbudowana jest z 56 metrów sześciennych drewna - 13. metrowych podeschniętych świerków. Drewniane bele wiązane są tradycyjnymi sposobami.  To na niej, pod kierunkiem retmana Mieczysława Łabędzkiego, wyruszyli w spław upamiętniający 450 - lecie Unii Lubelskiej [która doprowadziła do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów (Polski i Litwy)], najlepsi polscy flisacy z podkarpackiego Ulanowa, stolicy flisactwa polskiego oraz Krakowa, Szczecina, Wrocławia. Celem wyprawy jest Toruń.
Flisacy cumowali już w Łomży, Nowogrodzie i Ostrołęce.

W niedzielę późnym popołudniem gościliśmy ich w naszym porcie.

A powitanie mieszkańcy Pułtuska zgotowali "gorące" - wodnym abordażem i przejęciem tratwy, drzewa i towarów w wykonaniu uzbrojonej załogi Zamku Biskupów Płockich. Ta część widowiska odbyła się przy Plaży Miejskiej, po czym część fotograficzno- spotkaniową przeniesiono na Przystań.
A wszystko to w ramach imprezy Flis Obojga Narodów. Organizuje go Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników – stowarzyszenie kultywujące tradycje dawnych rzemiosł związanych z żeglugą rzeczną – w tym spławami drewna.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515