fbpx
poniedziałek, 30 marzec 2020

W niedzielę o 14. zabiją kościelne dzwony

napisane sobota, 31 sierpień 2019 14:48

 W niedzielę 1 września 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, we wszystkich kościołach Płocka i diecezji płockiej zabiją dzwony.

Duchowieństwo i wierni będą się modlić o pokój podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. Specjalne zarządzenie w tejsprawie wydał ks. biskup Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, wikariusz generalny.

 Dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej tragiczne wydarzenia z nią związane zostaną przypomniane w kościołach diecezji płockiej podczas kazań. W czasie modlitwy powszechnej diecezjanie będą modlić się o pokój i zgodę między narodami, o wzajemne wybaczenie krzywd w rodzinach, w sąsiedztwie, w parafii i w Ojczyźnie, jak również o życie wieczne dla żołnierzy poległych na frontach i cywilów, zabitych przez Niemców podczas II wojny światowej.

 Po najbardziej uroczystej Mszy św., z racji pierwszej niedzieli miesiąca, odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu. Zostaną zaśpiewane „Suplikacje”, ze szczególną intencją modlitewną o pokój na świecie i najbliższym otoczeniu. Po modlitwie po Komunii św. zostanie odczytana „Modlitwa za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi. Na zakończenie każdej Mszy św. zostanie zaśpiewana pieśń „Boże, coś Polskę”.

 Ponadto, w odpowiedzi na prośbę Kancelarii Prezydenta RP władza diecezjalna zarządziła, by we wszystkich parafiach o godzinie 14.00 uruchomić na 5 minut dzwony, dla upamiętnienia ofiar i tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

 Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali jedną trzecią duchowieństwa diecezji płockiej. Śmierć w obozie w Działdowie ponieśli także dwaj pasterze Kościoła płockiego: bł. abp Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941) i bł. bp Leon Wetmański (1928-1941). W tym roku przypada 20. rocznica ich beatyfikacji.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515