fbpx
poniedziałek, 30 marzec 2020

Zambski i Pniewo powiat (za)prezentowały

napisane niedziela, 08 wrzesień 2019 19:15

Podczas niedzielnych Dożynek Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie, nasz powiat reprezentowały wieńce dożynkowe wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Zambsk Kościelnych oraz wieniec z Pniewa Kolonii.

Starostami dożynkowymi powiatu pułtuskiego byli:
– Starościna Dożynkowa – Joanna Żukowska – zamieszkała we wsi Skaszewo Nowe, gmina Gzy od ponad 30 lat prowadzi wraz z mężem Wojciechem gospodarstwo rolne o powierzchni 152 ha, w tym 52 ha dzierżawy. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w produkcji mleka. Dominująca jest produkcja zwierzęca, tj. bydła mlecznego i opasowego. Gospodarstwo rolne jest jednym z najlepiej prosperujących gospodarstw w gminie Gzy.
– Starosta Dożynkowy – Henryk Łaszczych – zamieszkały we wsi Lipniki Stare, gmina Pułtusk od ponad 40 lat prowadzi wraz z żoną Zdzisławą gospodarstwo rolne o powierzchni 113 ha gruntów własnych. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną, w tym rzepaku ozimego, buraka cukrowego i zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto). Gospodarstwo rolne jest jednym z najlepiej prosperujących gospodarstw w gminie Pułtusk w produkcji roślinnej.

Wieniec dożynkowy oraz chleb został wykonany przez mieszkańców wsi Pniewo Kolonia – gmina Zatory. Przedstawiał koronę – symbol Matki Boskiej, Królowej Narodu Polskiego. Wykonany był z różnych ziaren zbóż tj. żyta, pszenżyta, pszenicy, jęczmienia, owsa oraz kwiatów: hortensji, rumianku, słonecznika i bukszpanu. Wieniec został złożony jako dziękczynienie Matce Boskiej i Panu Bogu za tegoroczne plony z prośbą o dalszą opiekę nad rolnikami.
Dodatkowo w dożynkach wojewódzkich brał udział wieniec wykonany przez KGW Zambski Kościelne

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515