fbpx
czwartek, 02 kwiecień 2020

XXIX Zlot ,,Jaworzniaków”

napisane środa, 11 wrzesień 2019 16:19

10 września w Pułtusku odbył się XXIX Zlot ,,Jaworzniaków” - Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w pułtuskiej bazylice, po której uczestnicy przemaszerowali na teren Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi. Pod tablicą upamiętniającą uczniów – członków grupy operacyjnej AK, skazanych w kwietniu 1949 r. na karę więzienia za działalność niepodległościową zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku liceum, na hali sportowej, gdzie głos zabrali zaproszeni goście, organizatorzy i gospodarze. Po części oficjalnej odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Na Zlocie obecni byli m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk. Zbigniew Krzywosz z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Pełnomocnik Wojewody do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Piotr Oleńczak..

Wiceprezesem Zarządu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy" jest mec. Jerzy Stokowski – członek Mazowieckiej Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Mazowieckim.

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/xxix-zlot-jaworzniakow