fbpx
wtorek, 02 czerwiec 2020

Niesamowite odkrycie pod Włocławkiem

napisane środa, 13 maj 2020 15:22

Ochotnicza Straż Pożarna z Pułtuska opisuje na swoim profilu społecznościowym ciekawe "pułtuskalium"

Dziś dotarła do nas bardzo cenna przesyłka, która przybyła z oddalonej o 165 km od Pułtuska podwłocławskiej miejscowości Warząchewka Polska.
Otóż 1-ego maja skontaktował się z nami za pośrednictwem Facebooka druh Łukasz, strażak OSP Warząchewka Polska, który przysłał nam zdjęcie odznaki z 1907 roku nadanej z okazji XXV lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku! Okoliczności w jakich owa odznaka została znaleziona są wręcz nieprawdopodobne. Jak przekazał nam druh Łukasz podczas spaceru z psem po okolicznych polach zauważył leżący na ziemi pozłacany przedmiot, który po oczyszczeniu okazał się odznaką mundurową naszej OSP. Jak to możliwe, że ten niezwykły element umundurowania pułtuskich strażaków-ochotnikow sprzed 113 lat znalazł się tak daleko od Pułtuska na polu uprawnym? Być może podczas wojny ktoś przemieszczając się w tamtym kierunku po prostu ją zgubił. Drugą zagadką jest data 1882 w lewej części odznaki świadcząca o dacie powstania jednostki. Z dokumentów archiwalnych i kronik wynika, że za datę założenia OSP Pułtusk uznaje się 27 czerwca 1880 roku, a więc dwa lata wcześniej niż wybito na odznace. Są to pytania, na które być może zechcą znaleźć odpowiedź nasi pułtuscy historycy.
Dla nas jest to prawdziwy skarb, a zarazem prezent na jubileusz140-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku. Dziękujemy druhowi Łukaszowi za skontaktowanie się z nami i przekazanie nam tego niesamowitego znaleziska.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515