fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

2500 ha zalane powodziową wodą

napisane czwartek, 04 kwiecień 2019 18:16
Żródło: https://pultusk.fotopolska.eu Żródło: https://pultusk.fotopolska.eu

W najnowszej historii Pułtuska odnotowano dwie powodzie: pierwsza w 1958 roku, druga 5 kwietnia 1979 roku. Tej czwartkowej, z 1979 roku podobno należało się spodziewać.

O tym m.in. mogli się dowiedzieć uczestnicy Wieczoru, zorganizowanego przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki dla upamiętnienia 40. rocznicy Wielkiej Powodzi. W trakcie spotkania można było obejrzeć ciekawe i poruszające plansze fotograficzne z dni wydarzeń przygotowane przez Muzeum Regionalne, wysłuchać wykładu dr Krzysztofa Wiśniewskiego, kierownika Archiwum Państwowego oraz obejrzeć impresję filmową, ciekawie przygotowaną przez pracowników MCKiS.

Tego roku całą zimę nękały duże opady śniegu, które z powodu niskiej i długo utrzymującej się temperatury zalegały na polach do początku wiosny. Wiosną słońce dogrzewało z każdym dniem co raz silniej. Śnieg topił się szybko, głównie ten leżący na wierzchu. Ziemia pod śniegiem była jeszcze zmarznięta utrudniając a wręcz uniemożliwiając wsiąkanie wody, która różnymi strumieniami gnała prosto do rzek. Rzeki z kolei błyskawicznie przybierały, przekraczając wszelkie stany alarmowe. Małe lokalne strumyki przybierały formy groźnych i rwących potoków. Występowały ze swoich koryt zalewając wszystko co napotkały na płaskich terenach na wielu kilometrach.
5 kwietnia 1979 roku Pułtusk został zalany z przerwanych wałów na powierzchni 222 ha tj. ok. w 50% miasya, w tym cała część staromiejska o dużych walorach zabytkowo-architektonicznych. Na zatopionym terenie poziom wody sięgnął od 0,5 m do 2 m powyżej poziomu ulic. Całkowity obszar zatopień w czasie powodzi 1979 roku na terenie powiatu pułtuskiego wyniósł ok. 2500 ha. Ewakuowano 1650 osób, w tym: 451 rodzin z miasta Pułtusk, całą ludność dzielnicy Popławy, 20 osób z miejscowości Pawłówek wraz z inwentarzem, 33 osoby z miejscowości Szygówek wraz z inwentarzem, ok. 100 osób z miejscowości Grabówiec.
Powódź spowodowała zalanie łącznie 420 budynków, w tym:
- 131 budynków mieszkalnych, w większości z powierzchnią handlowo-usługową i gastronomiczną na parterze,
- 261 budynków jednorodzinnych,
- 3 kościoły,
- 28 obiektów użyteczności publicznej takich jak: Urząd Miasta, Dom Kultury, szpital, Przychodnie Zdrowia, trzy szkoły, dworzec PKS, Rejonową Komendę Milicji, Rejonową Komendę Straży Pożarnej, stadion i szereg innych obiektów. Poważne straty powstały w urządzeniach energetycznych, drogowych oraz wodociągowo-kanalizacyjnych. Mieszkania utraciło 750 rodzin z tego 150 rodzin wróciło do uprzednio zajmowanych mieszkań po dokonaniu remontów. Pozostałe 600 rodzin zostało bez dachu nad głową. Z tej liczby 380 rodzin powróciło do swych mieszkań po wykonaniu remontów kapitalnych. Natomiast 220 mieszkań to straty bezpowrotne.

Tu można obejrzeć zdjęciaRedakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515

Media