fbpx
piątek, 05 czerwiec 2020

Natalia mistrzem kuchni kurpiowskiej

napisane środa, 10 kwiecień 2019 14:08
Paulina Szymańska jako Kurpianka w tradycyjnym stroju pułtuskim Paulina Szymańska jako Kurpianka w tradycyjnym stroju pułtuskim

Fafernuchy, kiecki i palmy- czyli opowieść o tym, jak Natalia Kozakiewicz z klasy II technik organizacji reklamy została mistrzem kuchni kurpiowskiej

Do realizacji wielkanocnego projektu niezbędna była nam wizyta w miejscu, gdzie tradycja kurpiowska jest na wyciągnięcie ręki. Odwiedziliśmy Kuźnię Kurpiowską w Pniewie.
Przygotowani do sesji zdjęciowej, w progu Kuźni dostaliśmy polecenie, aby najpierw pomóc pani Halinie w kuchni. I tak oto, zamiast przystąpić do realizacji celu naszego przyjazdu, nieoczekiwanie  znaleźliśmy się w nowej sytuacji. „Zmusiła” nas ona do zmierzenia się z zadaniem kulinarnym. Okazało się, że talentów mamy wiele. Zgodnie z poleceniem gospodyni, ku naszemu zaskoczeniu, przystąpiliśmy do wypiekania kurpiowskich ciasteczek – fafernuchów. Natalia, jak się okazało, radziła sobie najlepiej i została pochwalona przez panią Halinę, natomiast Kacper Przybysz, mimo szczerych chęci, najlepiej spełniał się w swojej roli – fotografa.

Uchylamy rąbka tajemnicy: na zdjęciach - modelka Paulina Szymańska (II tor) jako Kurpianka w tradycyjnym stroju pułtuskim – haftowanej koszuli, spódnicy z samodziału w kolorowe podłużne paski (tzw. kiecka) i koralach gniotkach.
Podziękowania dla pani Haliny Witkowskiej za pomoc w realizacji sesji zdjęciowej i oczywiście uatrakcyjnienie naszego pobytu w Pniewie.
Uczniowie Zespołu Szkół im. B. Prusa z klasy II technik organizacji reklamy dali się namówić do pracy w WEEKEND.

Agnieszka Służała