fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

Policjant obowiązkowo zajrzy nam do samochodu

napisane piątek, 04 październik 2019 10:24

Policja dostanie nowe prawa i obowiązki w trakcie kontroli kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało już rozporządzenie w tej sprawie, a zmiany mają pomóc  rozwiać ewentualne wątpliwości kontrolowanych uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2020 roku
Policjanci otrzymają m.in. prawo do postoju pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to prowadzenie kontroli np. z miejsc objętych zakazem postoju, zakazem zatrzymywania się, z powierzchni wyłączonej z ruchu, chodnika, zatoki autobusowej czy pobocza oddzielonego od jezdni ciągłą linią; z obowiązkiem włączenia sygnałów świetlnych podczas kontroli w miejscu zabronionym.

Od maja tego roku, mimo drobnego zamieszania legislacyjnego, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego - za cofanie liczników w samochodach grozi więzienie. Uzupełnieniem tych przepisów będą nowe uprawnienia policji, która od stycznia sprawdzi przebieg w autach. To samo zrobią diagności na badaniach okresowych. Ministerstwo w projekcie zakłada więc, że podczas każdej kontroli funkcjonariusz będzie musiał sprawdzić i zapisać przebieg zatrzymanego auta. Kierowca z kolei będzie miał obowiązek umożliwić mu odczytanie wskazań licznika, czyli pozwolić zajrzeć do kabiny pojazdu. Stwierdzony przebieg policjant wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów (ma to przeciwdziałać zjawisku manipulacji przebiegiem. W przypadku akcji kontroli trzeźwości, podczas których kluczowe jest przebadanie jak największej liczby kierowców funkcjonariusze mogą pominąć kwestię przebiegu.

Mocno podkreśla się też obowiązki kierowców poddawanych kontroli: ten musi zatrzymać pojazd i przede wszystkim trzymać ręce na kierownicy oraz nie wysiadać z pojazdu, chyba że na polecenie kontrolującego.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515