fbpx
środa, 08 kwiecień 2020

Ręce na kierownicy!

napisane czwartek, 07 listopad 2019 09:20

Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego

  1. Teraz podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
  2. Kierowcy będą musieli zawsze stosować się do poleceń policjantów. Prowadzący nie będzie mógł opuścić samochodu bez wyraźnego polecenia funkcjonariusza, ręce trzeba będzie trzymać widoczne na kierownicy. W innym przypadku może to się zakończyć mandatem karnym.
  3. W przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej samochodu ciężarowego lub autobusu jest możliwość skierowania pojazdu na bardziej szczegółowe badania
  4. Rozporządzenie rozszerzyło katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant może to zrobić, jeśli na przykład kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego.
  5. Po zmianach, w sytuacji przeprowadzania tak zwanych szybkich testów trzeźwości, policjant w mundurze nie musi legitymować się każdemu kierowcy
  6. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku kontrolującemu wolno zerwać plombę zabezpieczającą.
  7. Do kontroli, tak jak obecnie, zatrzymać kierowców mogą: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, na przykład policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.
Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515