fbpx
czwartek, 09 kwiecień 2020

Strażacy wymieniają ubrania

napisane wtorek, 02 kwiecień 2019 10:29
Fot. OSP Obryte Fot. OSP Obryte

Trwa program wymiany ubrań specjalnych strażaków PSP i OSP, co już widać w naszym powiecie

Nowe ubrania są głównie w jaskrawych kolorach - ich wymiana (naturalny proces zastępowania wysłużonych, zużytych ubiorów nowymi) ma potrwać kilka kolejnych lat. Kolor nowych ubrań podyktowany jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa - jaskrawe, żółte stroje są dużo bardziej widoczne podczas nocnych akcji, a także w zadymieniu niż dotychczasowe ciemne ubiory. Kurtki o jaskrawych barwach stosowane przez strażaków w wielu krajach na całym świecie m.in. w USA.

Docelowo nowe ubranie otrzyma każdy strażak PSP z 16 komend wojewódzkich i 335 komend powiatowych oraz miejskich. Komplet, składający się z kurtki, spodni i kurtki lekkiej ma szacunkową wartość ok. 3800 zł. Wszystkie komendy w całym kraju mają wymienić ubrania do końca 2027 roku.

Strażacy OSP ubrania kupują samodzielnie, w ramach budżetów jednostek. W OSP nadal stosowane będą dwa wzory: pełne ubranie ciężkie oraz pełne ubranie lekkie. Ubranie ciężkie pozostaje w dotychczasowym kolorze - granatowe, a nowe ubranie lekkie ma być w kolorze żółtym. Ubranie lekkie ma być stosowane m.in. w ratownictwie drogowym.
Nowe ubrania specjalne Państwowej Straży Pożarnej mają z przodu oznaczenie PSP, a z tyłu napis "Państwowa Straż Pożarna". Natomiast w ubraniach strażaków OSP pozostaje zarówno z przodu jak i z tyłu napis "STRAŻ".

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515