fbpx
poniedziałek, 30 marzec 2020

Dożywocie i 25 lat za morderstwo

napisane wtorek, 02 lipiec 2019 18:30

Kurier Mazowiecki poinformował o sądowym finale głośnego i bezlitosnego morderstwa na bezdomnym, do jakiego doszło 9 lat temu pod Pułtuskiem


KOMUNIKAT PROKURATURY

W dniu 27 czerwca 2019r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce na skutek aktu oskarżenia wniesionego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce wydał wyrok w sprawie oskarżonych Mariusza G. [33l.] i Mateusza K. [28l.] uznając ich winnych tego, że w bliżej nieustalonym dniu w miesiącu grudniu 2010 roku na terenie działki rekreacyjnej oznaczonej nr 183 i 185 w miejscowości Szygówek, gmina Pułtusk, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia Pawła P. oraz ze szczególnym okrucieństwem wspólnie i w porozumieniu po uprzednim pozbawieniu wolności pokrzywdzonego dokonali jego pobicia uderzając w okolice głowy i klatki piersiowej, powodując uraz nosa, złamanie kości twarzoczaszki – żuchwy po stronie 1ewej oraz liczne złamania żeber, a nadto Mariusz G. przemocą doprowadził pokrzywdzonego do wykonania innej czynności seksualnej w ten sposób, że wkładał swojego członka do ust pokrzywdzonego, a następnie lezącemu na podłodze Pawłowi P. włożyli do ust podpaskę, okręcili głowę taśmą a następnie skrępowali ręce i nogi taśmą, założyli na głowę foliową torbę, zaciskając ją taśmą szczelnie wokół jego szyi co’ skutkowało w konsekwencji zgonem pokrzywdzonego, działając przy tym w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, to jest chęci ukrycia wcześniejszego pobicia i zabójstwa Pawła P. i uniknięcia odpowiedzialności karnej wspólnie wynieśli ciało Pawła P. z domku, włożyli do uprzednio wykopanego dołu, który to dół oświetlała telefonem komórkowym Anna K. i zakopali.

Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce w przedmiocie wniosków o wymierzenie oskarżonym najwyższych kar pozbawienia wolności zaprezentowanych podczas mowy końcowej i za tak przypisany im czyn Mariuszowi G. wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności, Mateuszowi K. karę 25 lat pozbawienia wolności. Wobec każdego z nich Sąd orzekł pozbawienie praw publicznych na okres 10 lat.

Tym samym wyrokiem Sąd Okręgowy uznał Annę Alicję K. za winną tego, że utrudniała prowadzenie postępowania karnego w ten sposób, że chcąc pomóc Mariuszowi G. i Mateuszowi K. w uniknięciu odpowiedzialności karnej za dokonanie zabójstwa Pawła P. pomagała wymienionym zacierać ślady popełnionego przestępstwa oraz nie udzieliła pomocy Pawłowi P. poprzez wezwanie lekarza do Pawła P., który wówczas znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia mimo, iż mogła udzielić pomocy bez narażenia siebie na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i w konsekwencji jego zgonu. Za wskazane przestępstwa wymierzył jej karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Redakcja WPU24

Jarosław Kopeć
tel. 512 947 515

Media