fbpx
piątek, 05 czerwiec 2020

Szkodliwe towary zajęte

napisane piątek, 03 styczeń 2020 10:49

dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy mazowieckiej KAS i CBŚP


zatrzymano 6 osób, które zajmowały się sprzedażą  perfum, odzieży oraz galanterii z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi znanych światowych firm,
niemal 32 tys. sztuk podróbek oraz 71 kg melasy tytoniowej, zostało zajęte jako dowody w sprawie,
ponad 25 mln złotych – to szacunkowe, potencjalne straty firm będących właścicielami zastrzeżonych znaków.

Spektakularne wyniki są efektem profesjonalnej współpracy funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Wydziału w Nowym Sączu Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji.  Na początku grudnia, w efekcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, funkcjonariusze przeprowadzili kontrole na terenie powiatu radomskiego, płońskiego oraz Warszawy, które ukierunkowane  były na eliminowanie z handlu niebezpiecznych towarów oferowanych do sprzedaży. Są one bowiem szkodliwe dla zdrowia i życia konsumentów.  
W trakcie tych działań przeszukano 7 pomieszczeń magazynowych, 5 mieszkań, a także  4 pojazdy służące do transportu nielegalnych towarów.
Ostatecznie zabezpieczono 22 tysiące sztuk podrobionych perfum, ponad 9 tysięcy różnego rodzaju odzieży, 700 sztuk wyrobów galanteryjnych, w tym głównie toreb i plecaków, 95 sztuk zabawek oraz 71 kg melasy tytoniowej.
Dwie osoby, obywateli Łotwy i Turcji, zatrzymano w momencie odbierania kolejnej dostawy podrobionych towarów. W nielegalny proceder zaangażowane były również cztery osoby obywatelstwa polskiego, które zajmowały się sprowadzaniem do Polski podrobionych towarów i wprowadzaniem ich do obrotu.
Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego obrotu towarami, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.
Po przeanalizowaniu zebranego w toku prowadzonego postępowania materiału dowodowego, Sąd zastosował wobec pięciu z wyżej wymienionych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Zajęty towar został przewieziony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.
„Zabezpieczone przez nas towary, często zawierają w swoim składzie niedozwolone, zagrażające zdrowiu człowieka, substancje chemiczne.  Niejednokrotnie potwierdziliśmy ten fakt badaniami laboratoryjnymi.” – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Krajowa Administracja Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie/ Urząd Skarbowy w Pułtusku