fbpx
sobota, 06 czerwiec 2020

Nietrzeźwy sternik na Narwi

napisane poniedziałek, 04 maj 2020 14:36

42 latek sterował łódką mając ponad pół promila alkoholu we krwi. Patrol policji zakończył jego "rejs".

Mężczyzna stanie przed Sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z zapowiedziami, Policja prowadzi kontrole amatorów sportów wodnych. Dzięki nowej łodzi, funkcjonariusze mogą o wiele szybciej przemierzać znaczne odległości na rzece Narew. To pozwala im dbać o bezpieczeństwo wypoczywających, a tym samym skuteczniej eliminować nietrzeźwych sterników. Jak się okazuje, apele i ostrzeżenia w przepadku niektórych nie przynoszą skutków.
W miniony piątek (1.05.) łączony patrol Policji z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym podczas patrolu na rzece Narew zatrzymali do kontroli mężczyznę, który sterował łodzią z silnikiem spalinowym. Funkcjonariusz sprawdził jego stan trzeźwości, okazało się, że 42- latek miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Turyście grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Szlak wodny to nic innego, jak droga, na której także obowiązują ściśle określone prawa i obowiązki. Jeżeli sternik łodzi motorowej podczas kontroli policyjnej będzie miał od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowie na zasadzie art. 87 kodeksu wykroczeń, jeśli powyżej 0,5 promila – poniesie odpowiedzialność na zasadzie art. 178a kodeksu karnego za przestępstwo. Także osoby pod wpływem alkoholu kierujące innymi urządzeniami na wodzie muszą liczyć się z tym, że mogą zostać za to ukarani.

Apelujemy o rozsądek!  alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa często kończy się tragedią na wodzie!

Oficer prasowy policji

podkomisarz Milena Kopczyńska